Αποτελέσματα 28ης Ανάβασης Υμηττού (28-10-2013)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 28-10-2013 ΚΡΟΝΟΣ & ΑΣΤΕΡΑΣ

Τελικά νομίζουμε ότι ο Σπύρος αποζημιώθηκε, αφού είχε από νωρίς το πρωί στηθεί ψηλά στον Αττικό καταγάλανο ουρανό, να παρακολουθήσει όλα αυτά που του είχαμε υποσχεθεί πως θα κάναμε, καταφέρατε από το χάραμα του ήλιου μέχρι την δύση του νάχετε γεμάτη την πλαγιά του Υμηττού με 309 ποδήλατα αστραφτερά, γυαλιστερά & κάποια ιδιαιτέρως πανάλαφρα, να κινούνται σε ρυθμούς ιδιαίτερα γοργούς, σαν να σας ενθάρρυνε με την φωνή του χωρίς αυτή να φτάνει στα αυτιά όλων εμάς που παρακολουθούσαμε τους αγώνες με κάθε ιδιότητα, παρά μόνον στα δικά σας, παροτρύνοντας σας να ανεβάσετε τον ρυθμό και να μειώσετε τις ατομικές σας επιδόσεις, ιδιαίτερα μεγάλη χαρά εισέπραξαν οι πολύ δικοί του, η οικογένεια και οι στενοί του φίλοι που με μεγάλο αυθορμητισμό συνέβαλαν τα μέγιστα για την αρτιότερη διοργάνωση των αγώνων.

Στις 09.50 το πρωί λοιπόν με μια μικρή καθυστέρηση ξεκίνησε η 28η ανάβαση Υμηττού με την συμμετοχή 165 τερματιζόντων αθλητών και αθλητριών, αριθμός ιδιαίτερα συγκινητικός & συνάμα τιμητικός μιας και ο συνδιοργανωτής & αδελφικός Σύλλογος ΠΕΣΑ Αστέρας Ζωγράφου διοργανώνει 2,5 και πλέον δεκαετίες, όπου :

Oαθλητής Σακελλαρίδης Μάγκουρας Νεόφυτος του Κρόνου Νίκαιας Sptablewareεπικράτησε τελικά έστω και δύσκολα περνώντας την γραμμή τερματισμού σε 27’ 34’’ λίγα μέτρα πριν τον αθλητή του Α.Ο Αίολου Νείλα Γιώργου, που παρότι τον πίεσε ασφυκτικά σε όλη την διαδρομή τελικά δεν τα κατάφερε, φαίνεται ότι η επαγγελματική & αγωνιστική εμπειρία του Νίο είχε σχεδόν προκαθορίσει το αποτέλεσμα, την τριάδα των νικητών έκλεισε ο Ανέστης Κουρμπέτης του ΠΕΣΑ Αστέρα με χρόνο 28’ 51’’, κορυφαίο αποτέλεσμα ήταν αυτό του έφηβου αθλητή του Π.Ο. Βέλους, Δούγαλη Μάρκου αφού από νωρίς είχε αποσπαστεί με τους δύο πρωτοπόρους του αγώνα κατηγορίας ανδρών και τερμάτισε μόλις 9’’ πίσω τους στην γενική κατάταξη, ενώ στην δεύτερη θέση της κατηγορίας κατετάγει ο πρωταθλητής του Κρόνου Νίκαιας, Ζέγκλης Νίκος με χρόνο 29’31’’ & στην τρίτη θέση κατετάγει ο αθλητής του Α.Ο. Παγκρατίου Φραγκούλης Άγγελος με χρόνο 29’41’’, στην κατηγορία μάστερ (εφήβων) πρώτευσε ο Σκυλοδήμος Παναγιώτης της Α.Ε.Κ με 29’34’’ δεύτερος ο Ζαχαριάδης Ευριπίδης του Α.Ο Αίολου & τρίτος ο Ντεγιάννης Εμμανουήλ της Α.Ε.Κ, ο παίδας αθλητής του Α.Ο Θησέα Βασιλαντωνάκης Στέφανος επικράτησε με 31’32’’, ενώ ακολούθησαν στην δεύτερη ο Ντότσικας Αριστείδης του Ερμή με 35’09’’ και στην τρίτη ο ομόσταυλος Στάθης Παναγιώτης με 35’31’’, στην κατηγορία όπεν νικητής ο Λιθουανός TautvidasZiliauskasμε 32’48’’ με δεύτερο τον Μουράβα Γιάννη με 33’37’’ & τρίτο τον Ναλέτζη Γιώργο με 33’44’’. Στις κυρίες (Γ) πρώτευσε η Φασόη Βαρβάρα του Ολυμπιακού με 38’19’’ ενώ δεύτερη ήταν η Βούτζαλη Βασιλική του ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ με 39’49’’ & Τρίτη η Καποδίστρια Μαρία του ΑΟ Παραδείσου με 43’24’’, στις νεαρές κυρίες (Ν) έκοψε πρώτη το νήμα η Χανιώτισσα αθλήτρια από τον ΑΟ Σούδας Αρχαγγελάκη Σοφία με 39’28’’ με δεύτερη την Λεπενιώτη Κωνσταντίνα του ΑΟ Θησέα με 45’09’’& τρίτη η πολυπρωταθλήτρια Κουτσονικολή Γεωργία του Κρόνου με 47’13’’ και η νεότατη κυρία (Κ) του Πελοτόν Βούρη Παρασκευή έκλεισε το πάνελ των βραβευθεισών αθλητριών επικρατώντας με χρόνο 49’07’’.

11.00 έγινε ένα 3ωρο διάλλειμα όπως προβλέπονταν από την προκήρυξη όπου προσφέρθηκε ελαφρύ γεύμα από την οικογένεια & τους φίλους του Σπύρου σε όλους τους συμμετέχοντες, δίνοντας την δυνατότητα στους αθλητές να αποκατασταθούν από την πρωινή πίεση του αγώνα προκειμένου να είναι έτοιμοι για το δεύτερο και πιο επίπονο σκέλος της ατομικής χρονομέτρησης, ενώ η γραμματεία του αγώνα ετοίμασε την λίστα εκκίνησης που συμμετείχαν 144 αθλητές & αθλήτριες.

14.00 πήρε εκκίνηση ο πρώτος στην σειρά αθλητής, ενώ ανά 30’’ ακολουθούσε κάθε επόμενος, κάπου στις 15.30 δόθηκε η εκκίνηση & στον τελευταίο αθλητή ενώ εκατοντάδες φίλοι του αθλήματος περίμεναν υπομονετικά τα τελικά αποτελέσματα των αγώνων, 26’22’’ αργότερα ακούγεται από το VHFτου τερματισμού: Nέο ρεκόρ διαδρομής από τον ήδη προκάτοχο αθλητή του Κρόνου Νίκαιας SptablewareΣακελλαρίδη Μάγκουρα Νεόφυτο ενώ στην δεύτερη και τρίτη θέση βρέθηκαν οι ίδιοι πρωινοί συνβραβευθέντες Νείλας Γιώργος του Α.Ο Αίολου & Ανέστης Κουρμπέτης του ΠΕΣΑ Αστέρα, στην κατηγορία εφήβων είχαμε ακόμη μια δυνατή παρουσία του αθλητή του Π.Ο. Βέλους, Δούγαλη Μάρκου πού επικράτησε για άλλη μια φορά ενώ πίσω του στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ζέγκλης Νίκος του Κρόνου Νίκαιας & στην τρίτη θέση ο αθλητής του Α.Ο. Παγκρατίου Φραγκούλης Άγγελος, στην κατηγορία μάστερ (εφήβων) πρώτευσε ο Σκυλοδήμος Παναγιώτης της Α.Ε.Κ ενώ στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ορφανίδης Κυριάκος του Παναθηναϊκού με τρίτο τον Μπόλη Ηλία του Α.Ο Αίολου, ο πρωταθλητής του ΑΟ Θησέα ήταν ο νικητής της κατηγορίας των παίδων με δεύτερο τον Σταματελόπουλο Γεράσιμο του ΠΕΣΑ Αστέρα & τρίτο τον Ντότσικας Αριστείδης του Ερμή, στην κατηγορία όπεν οι Κοντός Πέτρος, KenedGohatsan& Αγγελικούσης Στέφανος μοιράστηκαν αντίστοιχα τις 3 πρώτες θέσεις, στις κυρίες (Γ) η Βούτζαλη Βασιλική του ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ επικράτησε στην πρώτη θέση των Ανδρεάδου Γεωργία του Παναθηναϊκού &  Καποδίστρια Μαρία του ΑΟ Παραδείσου που κατέλαβαν την 2η & 3η θέση, στις νεαρές κυρίες (Ν) πήρε άλλη μια πρωτιά η Χανιώτισσα αθλήτρια από τον ΑΟ Σούδας Αρχαγγελάκη Σοφία με δεύτερη την Λεπενιώτη Κωνσταντίνα του ΑΟ Θησέα και στην κατηγορία νεοτάτων κυριών (Κ) η Θεοδόση Λιάκου Γεωργία τερμάτισε πρώτη με δεύτερη την Βούρη Παρασκευή του Πελοτόν.

Η τελετή απονομών ήταν ιδιαίτερα συγκινητική αφού οι εκατοντάδες παρευρισκόμενοι χειροκρότησαν τους νικητές των αγώνων, ενώ δώσαμε μια υπόσχεση στον Σπύρο, ότι θα είμαστε εκεί στον Υμηττό κάθε χρόνο μαζί του για να μοιραζόμαστε την χαρά, την αγάπη & την ευτυχία που μπορεί να βρει κανείς μέσα από το ποδήλατο & εκείνος από ψηλά να μας χαρίζει το δικό του ιδιαίτερο μυστηριακό χαμόγελο.

Σας ευχαριστούμε όλους που συμμετείχατε στους αγώνες & μας δώσατε την χαρά και την ευτυχία να μοιραστούμε μαζί σας αυτή την πολύ μεγάλη συγκίνηση.